נוירולוגית ילדים

מה היא נוירולוגית ילדים?

זוהי רופאה מומחה שבנוסף להתמחותה ברפואת ילדים עברה תת התמחות בנוירולוגית ילדים והתפתחות הילד. בתחום זה עוסקים במחלות מערכת העצבים המרכזית והפריפרית, בעיות התפתחות וקשב ומצבים נוספים שיש להם ביטוי נוירולוגי. מחלות נוירולוגות רבות יכולות  לפגוע גם במבוגרים וגם בילדים אך הביטוי שונה. האבחון בילדים מורכב יותר בשל הסתמנות שונה וחוסר שיתוף פעולה מהילד בחלק מהמקרים.

מתי נפנה לנוירולוג ילדים?

רופא משפחה יפנה את הילד לאחר שיעלה חשד שמדובר בבעיה נוירולוגית והינה בתחום טיפולו של הנוירולוג.

ולמה חשוב לפנות לנוירולוג?

מחלות נוירולוגיות רבות מתקדמות עם הזמן וחלקן עלול להוביל לנזק בלתי הפיך. אבחון מהיר וטיפול מוקדם בבעיה יכול למנוע הידרדרות ונזקים אלו.

נירולוגית ילדים

להלן מצבים שמצריכים התייחסות של נוירולוג ילדים

  • פרכוסים – פרכוס הוא סוג של קצר חשמלי במוח היכול להיגרם מסיבות שונות ולהיות חד פעמי או רב פעמי או אז מדובר באפילפסיה.
  • עיכוב או נסיגה התפתחותית – התפתחות הילד הינו תחום רחב המכיל עיסוק בצירי התפתחות שונים. בכל הבעיות הקשורות לתחום זה יש לפנות בשלב ראשון לנוירולוג ילדים לצורך אבחון ראשוני והמלצה על טיפול.
  • כאבי ראש – זוהי תלונה שכיחה מאוד בקרב ילדים ומתבגרים. כאבי הראש יכולים לנבוע מסיבות רבות חלקן כלל אינן נוירולוגיות. במידה וכאבי הראש ממושכים או חוזרים בתדירות ועוצמה גבוהות יש לפנות הערכת נוירולוג ילדים.
  • הפרעות קשב עם וללא הפרעות התנהגותיות –קשיים בריכוז, קושי בהבנת סיטואציות חברתיות, הפרעה התנהגותית יכולים להיות תסמין של הפרעות שונות כגון הפרעת קשב וריכוז, קשיים בתקשורת, חרדות ובעיות רגשיות נוספות ובמקרים נדירים אפילו אפילפסיה. לכן בכל מקרה שבו מופיע שינוי התנהגותי לא רגיל – מומלץ לגשת לאבחון נוירולוגי.
  • תנועתיות יתר – תנועות חזרתיות בלתי נשלטות או טיקים- מצריכות הערכת נוירולוג. כמו כן חוסר יציבות פתאומי עם וללא תלונות נוירולוגיות נוספות מצריכות הערכה נוירולוגית.

כיצד מאבחן נוירולוג ילדים את המחלות השונות?

תהליך האבחון מתחיל בתשאול מקיף של המטופל ושל ההורים. בהתאם לתסמינים שיתוארו יבחר הנוירולוג כיצד ובאיזה כלים לבצע את האבחון. לעיתים יהיה צורך באבחונים התפתחותיים רב תחומיים, לעיתים הפנייה לבדיקת EEG הבודקת פעילות חשמלית של המוח, MRI המדגימה את מבנה המוח, בדיקות דם ושתן ספציפיות, בדיקות הולכה עצבית בחשד למחלה פריפרית, ניקור מותני בחשד למחלה זיהומית או דלקתית, ברור גנטי במקרים המתאימים.

מחלות נפוצות שנוירולוג ילדים מאבחן

אפילפסיה

אפילפסיה היא מחלה נוירולוגית המתבטאת בפרכוסים. אפילפסיה מופיעה לרוב לראשונה בגיל הילדות. לאחר הופעת פרכוס ראשון יופנה הילד להערכה ראשונית אצל נוירולוג ילדים. הנוירולוג יבצע בדיקה נוירולוגית ויפנה לבדיקות אשר מטרתן לאפיין את הפרכוס, להעריך את חומרתו ולקבוע את מהלך הטיפול. לרוב הטיפול כולל טיפול תרופתי בתרופות נוגדות פרכוסים. טיפול נכון ומתאים יכול להקטין באופן משמעותי את הופעת ההתקפים ואף להפסיקם לחלוטין.

חשוב להדגיש שלא כל פרכוס מעיד על מחלת האפילפסיה, לצורך הבנה טובה ומעמיקה יותר יש להגיע לאבחון מסודר.

הפרעת קשב וריכוז

בשנים האחרונות זוהי הפניה השכיחה ביותר בגינה פונים אל נוירולוג ילדים. יותר ויותר ילדים כיום מאובחנים כסובלים מהפרעת קשב וריכוז ומתחילים בטיפול תרופתי (ריטלין, קונצרטה אטנט ודומיהם). נוירולוג הילדים מאבחן את הפרעת הקשב  ומחליט מהו הטיפול המתאים ביותר – האם אכן מדובר בהפרעת קשב? מהו הטיפול המומלץ? מהו המעקב המומלץ? בנוסף ימליץ הנוירולוג על סוגים נוספים של טיפולים לא תרופתיים כגון – טיפול פסיכולוגי או טיפולים רגשיים אחרים, שיעורי הוראה מתקנת, טיפולים פרא-רפואיים שונים.

יש להדגיש שישנם מצבים שונים בהם לא מדובר בהפרעת קשב אלא בעיה אחרת למרות ההסתמנות הדומה ולכן חשוב האבחון המסודר.

התפתחות הילד

הפרעות התפתחותיות יכולות להופיע במקרים רבים ובצורה מגוונת מאוד.

קיימים מספר סוגים של איחורים התפתחותיים:

  • הפרעה בהתפתחות מוטורית – תתבטא באיחור מוטורי כבר בשנה הראשונה לחיים, טונוס שרירים רפוי או מוגבר, החזרים ערים או ירודים. במקרים אלו תידרש הערכת פיזיותרפיה.
  • הפרעות שפה ותקשורת – זוהי הפרעה בתפקוד השפה ויכולת התקשורת. זהו ספקטרום רחב הכולל מצבים רפואיים שונים מהפרעות תקשורת ועד לקויות שפה בלבד. במקרים אלו תידרש הערכת קלינאי/ת תקשורת.
  • הפרעה בהתפתחות המוטוריקה העדינה- איחור בתחום זה יגרום לקשיים כתיבה, ובביצוע פעולות מוטוריות עדינות. במקרים אלו תידרש אבחנה נוספת של מרפא/ה בעיסוק.


כמובן שבחלק גדול מהמקרים יופיע איחור במספר צירים התפתחותיים ותידרש הערכה רב צוותית בהתאם.

Call Now Button