כאבי ראש בילדים

כאבי ראש הם התלונה השכיחה ביותר אצל ילדים.  למרות שכיחותה תלונה זו מעוררת דאגה רבה בקרב ההורים ורצון לפנות מיד לנוירולוג כדי לקבל המלצה להמשך ברור ומעקב.

צורת התגובה לכאב ראש משתנה בהתאם לגיל. ילדים בשנות חייהם הראשונות אינם מתלוננים באופן ברור על כאבי ראש ואינם מצביעים על מקור הכאב. לעומת זאת הם לא שקטים, נוטים לבכות, מעדיפים חדר חשוך, משפשפים כל הזמן את העיניים ואת הראש או מקיאים ללא סיבה.

יכולות להיות סיבות רבות לכאבי ראש, ולרוב אין מדובר במחלה קשה. מקובל לחלק את כאבי הראש לראשוניים (מיגרנה, TENSION) ולמשניים (מחלות שגורמות לכאבי ראש). לא בכל מקרה יש צורך בבדיקות עזר, דהיינו בהדמיית ראש (CT, MRI). לעתים תיאור המחלה מפי ההורה והילד ובדיקה כללית ונוירולוגית מקיפה עשויים להספיק לאבחון הבעיה.

אענה כאן על מספר שאלות שעולות בהקשר לכאבי ראש ראשוניים.

מיגרנה

מיגרנה (migraine) היא הסיבה השכיחה ביותר לכאבי ראש בילדים. שכיחותה נעה בין 2.5% בילדים ל־7.5% במתבגרים. השכיחות בקרב הבנות עולה בגיל ההתבגרות. אצל יותר ממחצית מהילדים חלה הפוגה בתלונות לאחר גיל 10. ביותר משני שלישים מהמקרים קיים רקע משפחתי.

מיגרנה מאופיינת בכאבים חוזרים והולמים בצד אחד או בשני הצדדים של הראש, בעיקר במצח וברקות, המלווים בכאב בטן, בבחילות ובהקאות, בחיוורון, בפוטופוביה (אי־סבילות לאור) ובפונופוביה (אי־סבילות לרעש). שינה ומנוחה מביאות להקלה בכאב. לרוב היא נמשכת בין ארבע שעות לשלושה ימים. אצל ילדים ומתבגרים לרוב היא תופיע אחת לחודש.

חלק מהסובלים ממיגרנות מעידים על תחושה שמופיעה לפני התרחשותן, ולעתים גם במהלכן, ששמה אאורה (Aura) – הבזקי אור, נקודות שחורות בשדה הראייה ותחושת עקצוץ בידיים וברגליים.

נוסף על כך, אצל ילדים מופיעות לעיתים תסמונות שאינן מתבטאות בכאבי ראש כמו התקפים חוזרים של הקאות (Cyclic vomiting), התקפים של כאבי בטן או התקפים חוזרים של חוסר יציבות (Benign paroxysmal vertigo) – המצביעים על כך שבעתיד יפתח הילד מיגרנה.

ההנחה היא כי מיגרנה נובעת מבעיית תפקוד בגזע המוח שמתפשטת לאזורי מוח נוספים וגורמת להתכווצות והתרחבות של העורקים המוליכים דם למוח, מה שמפעיל את קולטני הכאב הקרובים לדפנותיהם.

הסיבה המשוערת לבעיית התפקוד בגזע המוח היא שילוב של נטייה גנטית (לרוב הילדים והמתבגרים שסובלים ממיגרנות – עד 90% מהם – יש קרובי משפחה שסובלים מהן) וחשיפה לגירויים שונים.

בהם: גורמים פיזיולוגיים כגון איכות שינה ירודה, עייפות, יציבה לקויה, לחץ על הצוואר והכתפיים, רמת סוכר (גלוקוז) נמוכה בדם, פעילות גופנית מאומצת; גורמים רגשיים כגון לחץ, חרדה, דיכאון ואף התלהבות יתר.

גורמים תזונתיים כגון התייבשות, דילוג על ארוחות, וצריכה מוגברת של מזונות בהם: גבינות כמו צ’דר וקממבר, שוקולד, קפאין, בשר מעובד (בעיקר נקניקיות), דגים מעושנים, יין ומשקאות אלכוהוליים נוספים, שמנת חמוצה, מונוסודיום גלוטמט, והממתיק המלאכותי אספרטיים.

שינויים הורמונליים של גיל ההתבגרות .

 גורמים סביבתיים: עישון (גם פסיבי), חשיפה מוגברת לאור בהיר, צפייה ממושכת במסכים, רעש, שינויי אקלים כולל לחות מוגברת, וריח חריף.

תרופות: תרופות מסוימות זוהו כמעוררות מיגרנה, ובהן גלולות למניעת היריון.

מתי נדרש אבחון?

כאשר כאבי הראש של הילד קשים ונשנים, מזיקים לתפקודו (למשל מעירים אותו משנתו, פוגעים בערנותו ובהישגים הלימודיים, וגורמים לשינויי התנהגות), לא מגיבים למשככי כאבים וגורמים לתסמינים חריגים (כגון חולשה או שיתוק של פלג גוף, ראייה כפולה או טשטוש ראייה, הקאות מרובות, הפרעות בתחושה, סחרחורות, קשיון עורף ופרכוס) – אחד או יותר מכל אלו – יש להגיע לאבחון אצל נוירולוג הילדים.

כיצד מטפלים?

הקו הטיפולי הראשון הוא משככי כאבים כגון אקמול או נורופן (המינון והתדירות יותאמו לפי העלון התרופתי או בייעוץ מקדים עם רופא/ רוקח) ונוזלים.

כאשר בחילות או הקאות הן חלק משמעותי ממנה, ניתן לשלב תרופות נוגדות בחילות, הפסקת הבחילות וההקאות יקלו גם על כאבי הראש בשלב מאוחר יותר.

קבוצה נוספת של תרופות היא טריפטנים, שבין השאר גורמות להתכווצות כלי דם ומונעות דלקת סביבם ואת מעבר הכאב מהקולטנים למוח. הן יכולות להינתן לילדים ומתבגרים עם כאבי ראש קשים, ובהם מיגרנות, שאינם מגיבים למשככי כאבים ללא מרשם.

כיצד מונעים?

הטיפול המונע לכאבי ראש קשים ובהם מיגרנות יכול להיות תרופתי (תרופות ממשפחות שונות אשר מפחיתות את תכיפות ההתקפים, חומרתם ומשכם), לא-תרופתי או שילוב שלהם (בהתאם לחומרת המקרה). לרוב, מומלץ לטפל בכאבי ראש ומיגרנות אצל ילדים ומתבגרים באמצעים לא-תרופתיים. למשל, שינוי אורח החיים (לדוגמה, תזונה מותאמת ומסודרת, שתייה מרובה, מתן תוספי מזון כמו מגנזיום וויטמין B2, פעילות גופנית סדירה, הקפדה על שינה איכותית, והימנעות במידת האפשר מטריגרים ידועים למיגרנה) וטיפול פסיכולוגי/ רגשי להפחתת מתח, לחץ או כל בעיה נפשית. גם טכניקות הרגעה כביופידבק ו- CBT(טיפול קוגניטיבי-התנהגותי), שמאמנות את התגובה לכאב ומפחיתות מצבי חרדה, נמצאו יעילות.  

כאבי ראש הנובעים ממתח שרירי-  Tension Type Headache

זוהי סיבה שכיחה לכאבי ראש בילדים ובמתבגרים (מופיעים אצל כ־1% מהילדים בגיל בית ספר). לעיתים קשה להבדיל בין סוג זה של כאב ראש לבין מיגרנה, ויש הרואים בכאב ראש מהסוג הזה ובמיגרנה ביטויים שונים של אותה המחלה.

בניגוד למיגרנה, ל־Tension headache אין רקע משפחתי. חולים מתארים שזהו כאב עמום ולוחץ – לרוב באזור האחורי של הראש (אך לא בהכרח). הוא מלווה במתח שרירי ומופיע בתגובה למתח נפשי. הכאב הולך ומתגבר במשך היום (לא בהכרח) ואינו מלוּוה בהקאות.

איך מטפלים?
 הטיפול כולל: הרגעת הילד ומשפחתו, טיפול בהתקף עצמו, מתן אלטרולט למניעה וכן טיפול פסיכולוגי והתנהגותי.

כאב ראש מקבצי- Cluster Headache

כאב ראש מקבצי, אינו שכיח בילדים ומתבגרים, הוא התקף עז שמורגש בצד אחד של הראש, בדרך כלל מאחורי העין, ויכול להתפשט לכל צד הפנים המעורב. עשויים להתלוות לו אודם בלחמית העין בצד המעורב, דמעת, גודש באף וצניחת עפעף. הוא מתחיל באופן בלתי צפוי (לרוב בלילה) ועוצמתו קשה. הוא יכול להופיע כמה פעמים ביום (ולרוב נמשך פחות משעה), במשך ימים, שבועות ואף חודשים (“מקבץ” של התקפים בתקופה מסוימת בשנה), להיעלם לתקופה (אפילו חודשים ושנים) ולחזור. מחקרים מראים כי בעת כאב ראש מקבצי מתרחשת פעילות רבה באזור ההיפותלמוס במוח, וייתכן כי הוא גורם לשחרור הורמונים שמעוררים את כאב הראש בשל הרחבת כלי דם והגברת זרימת הדם למוח.

לא ידוע מה גורם לכאב ראש זה. כמה סיבות משוערות הן גנטיקה, פעילות חריגה של השעון הביולוגי בגוף, צריכת אלכוהול או עלייה משמעותית בחום הגוף (למשל, לאחר פעילות גופנית מאומצת במזג אוויר חם).  

Call Now Button