טיקים בילדים

טיקים הם תופעה נפוצה מאוד בקרב ילדים, מתאפיינים בתנועות מהירות חזרתיות ולא רצוניות של קבוצות שרירים בגוף, כגון: מצמוצים, עיוות הפנים, סיבוב הצוואר, תנועות עם הידיים וחלקי גוף אחרים.

קיימים גם טיקים קוליים היכולים להשמע ככחכוח, שיעול נבחני, נהמה או אפילו יריקה.

הטיקים יכולים להופיע בגיל מאוד צעיר ובמשך שנים להופיע ולהעלם. זוהי תופעה שכיחה יותר אצל בנים ומחמירה במצבי מתח, לחץ ועייפות. הטיקים משנים מיקום וצורה לאורך הזמן.

תסמונת טורט הינה הפרעת טיקים רבים ומורכבים (תנועתיים וקוליים) – שני טיקים תנועתיים וטיק קולי אחד במקביל, אם כי לא בהכרח בו בזמן המופיעים לראשונה לפני גיל 18 ונמשכים לאורך שנה לפחות.

האבחנה הינה קלינית ומתבססת על בדיקה נוירולוגית. לעיתים משלימים בדיקת EEG או MRI כדיל לשלול בעיות נוירולוגיות אחרות.

הגורמים לטיקים:

לתיקים קיימת נטייה תורשתית : אצל ילדים הסובלים מטיקים ניתן למצוא שכיחות משפחתית גבוהה. התופעה נפוצה יותר בקרב ילדים הסובלים מחרדות והפרעה כפייתית אובססיבית ומהפרעות קשב. התופעה שכיחה יותר גם בקרב ילדים בעלי פיגור או אוטיזם ואצל מי שסבלו מחבלה או מפגיעה מוחית. כמו כן עייפות, לחץ וחרדה מגבירים הופעת טיקים בחלק גדול מהילדים.

הטיפול

לא כל מקרה של טיקים מחייב טיפול.

כיוון שטיקים הם לא רצוניים, קשה למנוע אותם לגמרי לאורך זמן. יחד עם זאת ניתן להפחית את התדירות ואת חומרת הטיקים בעזרת מספר פעולות פשוטות. למשל:

  • הימנעות ממצבי מתח, בפרט כאשר אלו אינם כורח בלתי נמנע.
  • עיסוק בפעילויות מרגיעות ומהנות.
  • הקפדה על שינה מספיקה והימנעות מעייפות.

הצורך בטיפול תלוי במספר גורמים, ביניהם:

  • חומרת הטיקים.
  • מידת המצוקה שנגרמת לילד (או למבוגר) כתוצאה מהטיקים.
  • ההשפעה של הטיקים על התפקוד היומיומי, בבית הספר או בעבודה.

אם הטיקים אינם חמורים ולא מפריעים לפעילות היומיומית, ייתכן שלא יהיה צורך בטיפול.

אם הטיקים מהווים הפרעה לחיים או גורמים למצוקה ניתן לשקול מספר אפשרויות של טיפול תרופתי או פסיכולוגי.

מספר תרופות נמצאו יעילות לטיפול בלוקים בטיקים: 

  1. אלפא-2 אגוניסטים – תרופות מקבוצת אלפא-2 אגוניסטים משפיעות על פעילות נוראדרנלין (מתווך עצבי) במוח, ועשויות להיות יעילות הן לשם טיפול בלוקים בטיקים והן לשם טיפול בלוקים בהפרעת קשב היפראקטיבית. לקבוצה זו שייכת התרופה קלונידין (Clonidine), המשווקת בישראל בשמות קלוניריט® ונורמופרסן®.
  1. חוסמי דופאמין – חוסמי דופאמין הם קבוצת תרופות שמשמשות לעיתים קרובות לטיפול בלוקים בפסיכוזה (מצב נפשי המתבטא בשינויים בתפיסת המציאות ובמחשבה) ועל כן נקראים גם נוגדי פסיכוזה. נמצא שבמינונים נמוכים התרופות יעילות גם לטיפול בהפרעות טיקים. נוגדי פסיכוזה משפיעים על פעילות הדופאמין במוח. לקבוצה זו שייכת התרופה ריספרידון (Risperidone) – משווק בישראל בשמות ריספרדל®, ריספונד®, ריספרידקס®.
  1. בנזודיאזפינים -בנזודיאזפינים הם קבוצת תרופות שמשמשות לעתים לטיפול בלוקים בחרדה ובהפרעות שינה. תרופות ממשפחה זו, למשל קלונאזפם (Clonazepam) המשווקת בישראל בשם קלונקס®, עשויות במקרים מסוימים להפחית את חומרת הטיקים.
  1. טטראבנזין – טטראבנזין משווקת בישראל בשם קסנזין®. זוהי תרופה המשמשת לטיפול בלוקים בהפרעות תנועה והיא נמצאה יעילה בחלק מהמקרים של טיקים ושל תסמונת טורט. היתרון של תרופה זו על נוגדי פסיכוזה נעוץ בתופעות הלוואי; טטראבנזין פחות גורם לעלייה במשקל ולתנועות לא רצוניות אגב שימוש ממושך.

טיפול נפשי (פסיכולוגי)

טיפול נפשי, ובעיקר טיפול התנהגותי במרכזים המתמחים בתחום, עשוי לשפר את הסימפטומים בייחוד אצל אלו הסובלים מבעיות רגשיות כתוצאה מהטיקים. שיטות הטיפול הפסיכולוגיות דורשות מאמץ ומחויבות של המטופל לטיפול, לפחות בשלבי הטיפול ההתחלתיים.

שילוב של טיפול תרופתי עם טיפול פסיכולוגי עשוי להביא לתוצאות טובות יותר מאשר רק טיפול תרופתי או רק טיפול פסיכולוגי.

Call Now Button