התקף אפילפטי

מהם הסימנים להתקף אפילפטי והאם ניתן לדעת שההתקף האפילפטי מתקרב אצל ילדכם?

אפילפסיה הינה מחלה נוירולוגית המתבטאת בפרכוסים מסוגים שונים. כשליש מחולי האפילפסיה סובלים מאפילפסיה עמידה לטיפול תרופתי. חולים אלה, ממשיכים לסבול מפרכוסים לאחר כישלון טיפולי של 2-3 תרופות נוגדות פרכוסים. אפילפסיה היא מחלה נוירולוגית המתבטאת בפרכוסים חוזרים הנגרמים מפעילות חשמלית לא תקינה במוח. הפרכוסים עשויים לנבוע מגורמים שונים, לרבות אוטמים, גידולים, דימומים, זיהומים, מחלות מטבוליות, מחלות גנטיות, טראומה ועוד. קיימים סוגים שונים של פרכוסים הנבדלים באופיים, משכם, עוצמתם ותדירותם בין חולה לחולה. להתקף אפילפטי יש סימנים מקדימים וסימנים שמופיעים בסיומו של ההתקף.

התקף אפילפטי

שלבים בהתקף אפילפטי

פרודרום

סימנים מקדימים המופיעים לעיתים ימים או שעות לפני התקף וכוללים תחושות אי נוחות, כגון: סחרחורות, כאב ראש, עצבנות יתר, וחוסר ריכוז.

אאורה המשקפת התקף אפילפטי מוקדי

סימנים המופיעים בתחילת פרכוס מסוג מסוים. הם עשויים לכלול שינויים בראייה או בשמיעה, תחושת נימול ביד או ברגל, כאבי בטן, בחילה, חרדה פתאומית ועוד מגוון סימפטומים החוזרים על עצמם.
החולה חש שההתקף מתקרב, כאשר הוא מרגיש את האאורה. היא נמשכת שניות עד דקות ספורות.

השלב האיקטלי הנמצא במתאם עם הפעילות החשמלית החריגה במוח

במהלך ההתקף יכולים להופיע סימנים מגוונים, החל מאבדן הכרה, עוויתות, גלגול עיניים, ריור, עיוותים בפנים, מצמוצים מרובים, הכחלה מסביב לפה, חוסר תגובה לסביבה, חוסר שליטה על שלפוחית השתן או על המעיים, נשיכת לשון, הפרעות בנשימה, הפניית המבט הצידה.

השלב הפוסט איקטלי לאחר ההתקף

לאחר ההתקף האפילפטי, לפני שהילד מתאושש לחלוטין, הילד עשוי להיראות עייף ומבולבל. זמן ההתאוששות נע בין דקות לימים, כאשר הילד עשוי לסבול לאחר ההתקף האפילפטי מאבדן זיכרון, עייפות שתתבטא ברצון לישון, זמן תגובה איטי, פציעות עקב נפילות, תחושת עצב, או חרדה, כאבי ראש וצמא.

מהו הטיפול באפילפסיה?

הדרך המקובלת ביותר לטיפול באפילפסיה היא באמצעות תרופות נוגדות פרכוסים. לאחר אבחנה וקביעת סוג המחלה האפילפטית מותאם הטיפול התרופתי. בכשני שליש מהחולים הטיפול התרופתי הראשוני או השני שמוצע לחולה יפסיק את הפרכוסים ויאזן את המחלה.

אפילפסיה העמידה לטיפול תרופתי

חולים שסובלים מ”אפילפסיה עמידה לטיפול תרופתי” אלו חולים שניסו 2-3 תרופות נוגדות פרכוסים , ולמרות זאת עדיין סובלים מפרכוסים. שליש מחולי האפילפסיה בעולם סובלים מ”אפילפסיה עמידה לטיפול תרופתי”, נתון המצביע על כך שלא מדובר בתופעה נדירה. חולים כאלה סובלים מאפילפסיה משמעותית שהטיפול בה מורכב יותר ומחייב התערבות של מומחים שונים, לרבות נוירולוג מומחה לאפילפסיה, עובדת סוציאלית, נוירופסיכולוג, דיאטנית ואף מומחים נוספים. לחולים אלו מוצעים טיפולים תרופתיים שונים, טיפולים ניתוחיים, ואף טיפולים בקוצבים וגאליים ובדיאטות מיוחדות.

בשנים האחרונות התחלנו להציע לחולים אלו גם טיפול באמצעות שמן קנאביס עשיר ב CBD.  הקריטריון לקבלת הרשיון ממשרד בריאות לטיפול הוא עמידות לארבע תרופות נוגדות פרכוסים. חשוב לציין כי הטיפול ניתן רק לאחר החלטת נוירולוג ילדים מומחה לאפילפסיה מנוסה בטיפול ב CBD לאפילפסיה ותחת מעקבו. אין לקבל המלצות לשינוי בסוג השמן ובאופן הטיפול מגורמים אחרים. 

נסיים בטיפים חשובים להורים לילדים שסובלים מאפילפסיה

  1. בעת חשד לאירועים אפילפטיים- כדאי לצלם אותו בוידאו, על מנת לסייע לנוירולוג/ית הילדים לאבחן את האפילפסיה.
  2. לאחר אבחון מחלת האפילפסיה מומץ להיות במעקב נוירולוג ידים מומחה לאפילפסיה העובד במרכז רפואי עם אנשי מקצוע המתאימים לטיפול במחלה.
  3. יש להגיע למעקב מסודר ולבצע את כל הבדיקות הנדרשות על פי הוראות הרופא המטפל, להקפיד על נטילת התרופות בזמן ולהשתדל לקיים רישום של ההתקפים (כולל תדירות ההתקפים, משך ההתקף ועוצמתו) כדי לעזור לרופא המטפל להציע לכם את הטיפול המיטבי.
Call Now Button